Najlepsze filmy ostatniej dekady, które warto obejrzeć

Najlepsze filmy ostatniej dekady, które warto obejrzeć

W ostatniej dekadzie kino przeżywało prawdziwy renesans pełen wyjątkowych produkcji, które dostarczały nam niezapomniane chwile. Wybór tylko kilku najlepszych filmów z ostatnich dziesięciu lat może być trudnym zadaniem, ale warto podzielić się listą tych produkcji, które skradły serca widzów i zdobyły uznanie krytyków. Oto kilka tytułów, które z pewnością warto obejrzeć!

 1. “Incepcja” (2010)
  Ten film w reżyserii Christophera Nolana to prawdziwa gratka dla fanów kina akcji i thrillerów. Oparty na wyjątkowo oryginalnej koncepcji snów splotach, “Incepcja” przenosi widza w fascynującą podróż w głąb świadomości bohaterów. Zaskakujące zwroty akcji i nietuzinkowa fabuła sprawiają, że ten film jest niezwykle wart uwagi.

 2. “La La Land” (2016)
  Chociaż musicaly nie cieszą się już taką popularnością, jak kiedyś, “La La Land” udowadnia, że gatunek ten wciąż może nas zachwycić. Ta romantyczna historia o miłości dwóch ambitnych artystów w Los Angeles trafia prosto do serca. Ujmująca muzyka, wirtuozowska gra aktorska i piękne zdjęcia sprawiają, że ten film nie może być pominięty.

 3. “Birdman” (2014)
  “Birdman” w reżyserii Alejandra G. Iñárritu to studium nad światem showbiznesu i marzeniami o sławie. Wciągająca fabuła, oryginalne ujęcia i doskonałe aktorstwo, w tym genialna rola Michaela Keatona, sprawiają, że ten film wyróżnia się na tle innych produkcji. “Birdman” zasłużenie zdobył Oscara dla najlepszego filmu w roku 2014.

 4. “Zjawa” (2015)
  Reżyserem “Zjawy” jest sam Alejandro G. Iñárritu, który tym razem zabiera nas w brutalną i poetycką podróż przez dziką Amerykę. Leonardo DiCaprio w roli głównej stworzał hipnotyzującą kreację człowieka pozbawionego wszystkiego, próbującego przeżyć w brutalnym środowisku. Ta historia o przetrwaniu i zemście z pewnością zapada w pamięć.

 5. “Whiplash” (2014)
  “Whiplash” to historia młodego jazzowego perkusisty i jego nieludzkiego nauczyciela. Film w reżyserii Damiena Chazelle’a porusza temat determinacji, poświęcenia i walki o marzenia. Wstrząsające aktorstwo, dynamika i doskonała reżyseria tworzą niezapomniany obraz, który nie może zostać pominięty.

 6. “Pianista” (2002)
  Nie można pominąć tego wyjątkowego filmu w reżyserii Romana Polańskiego. “Pianista” to opowieść o życiu w getcie warszawskim podczas II wojny światowej, oparta na autobiografii Władysława Szpilmana. Ten film porusza emocje, ukazując bezlitosność wojny i nadzieję w najtrudniejszych chwilach. Wyjątkowa kreacja Adriana Brody’ego zdobyła zasłużonego Oscara.

 7. “Parasite” (2019)
  Ten południowokoreański film w reżyserii Bong Joon-ho odniósł olbrzymi sukces zarówno pod względem krytycznym, jak i komercyjnym. “Parasite” to intrygujący thriller o społecznej nierówności i