Znaczki pocztowe o największej wartości

Historia znaczków pocztowych ma już prawie dwieście lat. Kiedy zaczęto ich powszechnie używać, odkryto, że stanowią one doskonałe obiekty do kolekcjonowania. W dwudziestym wieku mnóstwo ludzi na całym świecie zaopatrzyło się w klasery, w których można było przetrzymywać niesamowite kolekcje i pojedyncze egzemplarze. Dziś niektóre znaczki osiągają zawrotne ceny na aukcjach i, podobnie jak dzieła sztuki, znajdują nabywców, którzy marzyli o nich przez lata, często nie wierząc, że kiedykolwiek je zdobędą.

Cenne znaczki pocztowe

Najdroższe znaczki pocztowe to te, za które kolekcjonerzy płacą nawet po kilkaset tysięcy dolarów. The Penny Black, czyli słynna czarna pensówka, była pierwszym znaczkiem pocztowym w historii. Ze względu na ten fakt nieużywany znaczek kosztuje nawet 3 tysiące dolarów, choć nie jest on wcale aż tak rzadki. Często zdarza się, że jego posiadacze nie zdają sobie sprawy, że wśród rodzinnych pamiątek znajduje się aż tak wartościowy znaczek. Z kolei “Hawajscy misjonarze” to pierwsze znaczki wykonane na Hawajach. Powstały w połowie XIX wieku, a do ich produkcji wykorzystano bardzo złej jakości papieru, dlatego do dziś nie zachowało się zbyt wiele egzemplarzy. Nieużywane znaczki z tej serii kosztują nawet 760 tysięcy dolarów. ‘British Guiana One Cent Black on Magenta’ to znaczek wydrukowany w Gujanie Brytyjskiej w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie wycenia się go na nieco ponad 900 tysięcy dolarów, ponieważ najprawdopodobniej jest to jedyny egzemplarz tego znaczka, jaki zachował się do dzisiaj.

Ile kosztuje najdroższy znaczek pocztowy na świecie?

“The Three-Skilling Yellow” został wydrukowany w 1855 roku. Od wielu lat uznawany jest za najdroższy znaczek na świecie z rekordową ceną 2 300 000 dolarów. Cena ta paradoksalnie wynika z błędu, do jakiego doszło podczas drukowania grafiki. Cała seria cechowała się odcieniami zieleni i niebieskiego, ale z jakiegoś powodu kilka znaczków zabarwiło się na żółto. Defekt ten i niepowtarzalność sytuacji w historii sprawiły, że stał się on absolutnym unikatem.