Niezapomniana miłość

Motyw niezapomnianej miłości to jeden z najpiękniejszych motywów w literaturze i filmie, który skłania do refleksji i dowodzi potęgi tego uczucia, która nie maleje z biegiem lat. Historie, w których niezapomniana miłość odgrywała główną rolę pojawiają się w sztuce od setek lat, pojawiają się również w życiu wielu osób, za każdym razem poruszając najczulsze struny u wrażliwych osób.

Miłość, której nie da się zapomnieć

Przykładem wspaniałej miłości, która wydarzyła się naprawdę, jest uczucie łączące prozaika, Kornela Filipowicza, oraz polską noblistkę, Wisławę Szymborską. O ich miłości, która zaczęła się, kiedy oboje byli już w dojrzałym wieku, do dziś krążą wspaniałe anegdoty. Niesamowite poczucie humoru, wspólna miłość do poezji i prozy oraz wspólne wypady na łono natury zostały opisane w licznych wspomnieniach o tej parze i opublikowanych listach prywatnych. Kiedy po śmierci Kornela Filipowicza, Wisława Szymborska odbierała Literacką Nagrodę Nobla, stwierdziła, że nagroda ta o wiele bardziej należała się Kornelowi, który pisał mistrzowskie opowiadania. Śmiano się później z niej, że potrzeba wielkiej miłości, żeby chcieć oddać ukochanemu tak ważne wyróżnienie. Również po jego śmierci powstał jeden z najpopularniejszych wierszy Szymborskiej, “Kot w pustym mieszkaniu”, w którym pustkę po stracie opisała nawiązując do ukochanego zwierzaka pisarza.

Miłość, której nie da się zapomnieć w filmie

W dziełach filmowych pełno jest przykładów melodramatów, w których dawna miłość stała się głównym motywem życia bohaterów. Do najbardziej popularnych filmów tego typu należy “Pamiętnik” z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Historia opowiada o staruszce cierpiącej na Alzheimera, która stopniowo traci kontakt z rzeczywistością i nie rozpoznaje bliskich. Każdego dnia odwiedza ją jej mąż, który postanowił czytać jej na głos pamiętnik opowiadający o niezwykle wzruszającej miłości, która napotkała mnóstwo przeszkód. Niesamowite wspomnienia, poruszające sceny między dwojgiem ludzi i ogrom wspólnych przeżyć, sprawiają, że staruszka na chwilę odzyskuje pamięć. Okazuje się, że czytana przez jej męża pamiętnik, to historia ich związku. Film dowodzi, że nawet u schyłku życia, kiedy pamięć zawodzi, najpiękniejsze wspomnienia o miłości, są w stanie przywołać przeszłość.