Jakie są najlepsze słuchawki dla DJ-ów? Praktyczny poradnik.

Dla DJ-ów najważniejsze jest posiadanie dobrych słuchawek, aby móc miksować w dobrych warunkach. Niektórzy będą woleli mieć dużą głośność, podczas gdy inni będą woleli komfort. W tym artykule  pomożemy Ci wybrać najlepsze słuchawki DJ.

Co to są słuchawki dla DJ-ów?

DJ używa słuchawek, aby posłuchać następnego utworu, który ma zamiar zmiksować, zanim usłyszy go publiczność (pre-listening). Dzięki temu akcesorium może on zsynchronizować tempo i rytm dwóch różnych utworów. Jak tylko nowy utwór zostanie poprawnie zmiksowany, odsłuchuje basy obu utworów przez budkę lub wyjście słuchawkowe. Wielu DJ-ów uważa, że słuchawki oferują czystszy dźwięk niż głośniki za deckami lub w pomieszczeniu. Dobre słuchawki pozwalają usłyszeć wszystkie drobne szczegóły utworu. Jakość dźwięku, konstrukcja i komfort prawdziwych słuchawek dla DJ-ów są generalnie zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby DJ-ów. Aby uzyskać więcej informacji, czytaj dalej.

Jaka jest różnica między słuchawkami dousznymi a nausznymi?

Słuchawki nauszne zakładane są na uszy, a nauszne je zakrywają. Jeśli wolisz używać jednego modelu zamiast drugiego, to wszystko zależy od Twoich preferencji. Słuchawki nauszne całkowicie zakrywają uszy i generalnie zapewniają lepsze, bardziej szczegółowe wrażenia słuchowe, co podoba się niektórym DJ-om, podczas gdy inni mogą uznać, że powoduje to oddalenie od publiczności.

Czy w studiu mogę używać słuchawek DJ-skich?

Niektóre słuchawki DJ-skie nadają się również do wykorzystania w sesjach studyjnych. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze tych słuchawek jest pasmo przenoszenia. W studiu najlepiej jest utrzymywać dźwięk tak neutralny, jak to tylko możliwe, aby uzyskać realistyczne odwzorowanie ostatecznego utworu. Z drugiej strony, w słuchawkach zaprojektowanych wyłącznie dla DJ-ów, pewne częstotliwości są uwypuklone, aby ułatwić miksowanie.

Dlaczego warto mieć długi kabel na słuchawkach?

Długi kabel jest szczególnie przydatny dla DJ-ów, którzy często przemieszczają się za deckami. W ten sposób nie będą oni utrudniać sobie przemieszczania się pomiędzy pojemnikami z płytami winylowymi lub CD a stołem mikserskim i gramofonami. Dlatego warto zaopatrzyć się w słuchawki z kablem o dobrej długości, jeśli dużo się ruszasz i trzymasz je na uszach.

Jakie złącze audio jest wbudowane w słuchawki DJ?

Większość słuchawek DJ-skich posiada złącze mini jack 3,5mm. Jednakże większość mikserów DJ-skich oferuje wyjście słuchawkowe z gniazdem jack 1/4″. Aby podłączyć słuchawki, będziesz potrzebował przejściówki z jack 3,5 mm na jack 6,35 mm. W przypadku wielu słuchawek DJ adaptery te są dołączone do zestawu. Sprawdź w specyfikacji, czy jest on zawarty w zestawie.

Czy istnieją bezprzewodowe słuchawki dla DJ-ów?

W chwili obecnej bezprzewodowe słuchawki dla DJ-ów są wciąż rzadkością. Nie tylko DJ-e, ale także wielu muzyków pozostaje wiernych i woli polegać na słuchawkach przewodowych. Słuchawki djskie bezprzewodowe mają wiele zalet, ale także kilka wad. Jednym z nich jest opóźnienie, które może występować z powodu transmisji Bluetooth. Dla DJ-a niewygodne jest to, że dźwięk z jego słuchawek nie nadąża za dźwiękiem z głośników. Nawet jeśli to opóźnienie jest niewielkie, to jest ono uciążliwe dla większości DJ-ów. Wielu DJ-ów woli używać słuchawek przewodowych ze względu na ich niezawodność. Na przykład, nigdy nie skończysz z rozładowaną baterią i unikniesz ryzyka zakłóceń lub złego połączenia, co mogłoby przysporzyć Ci wiele stresu. Nie zalecamy używania słuchawek bezprzewodowych przez DJ-ów.

Czy liczba omów ma znaczenie?

Większość słuchawek DJ-skich ma impedancję pomiędzy 25 a 70 ohm. Impedancja to obciążenie, jakie słuchawki nakładają na wzmacniacz. Wysoka impedancja nie ma nic wspólnego z jakością otrzymywanego dźwięku. Często uważa się, że wysoka impedancja oznacza lepszą jakość, co nie jest prawdą. Im wyższa impedancja, tym więcej mocy potrzeba do prawidłowego działania słuchawek.

Jakie są najważniejsze cechy konstrukcyjne słuchawek dla DJ-ów?

Najważniejszymi cechami konstrukcyjnymi słuchawek dla DJ-ów są poręczność i trwałość. Wielu DJ-ów uważa, że przydatne jest posiadanie słuchawek na obrotowym zawiasie, dzięki czemu mogą słuchać dźwięku w pomieszczeniu jednym uchem, a słuchawek drugim. Kolejną ważną kwestią jest wybór i trwałość materiałów. Jeśli regularnie poruszasz się ze swoimi słuchawkami, upewnij się, że wybrałeś model, który jest wystarczająco mocny, aby wytrzymać wiele skręceń i zmian pozycji.