Zwierzęta hodowlane potrzebują odpowiednich warunków, pośród których ogromne znaczenie ma przede wszystkim właściwe odżywianie. Najistotniejsze jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych i witamin, jak również dopasowanej do zwierzęcia i jego trybu życia dawki energii. Większość hodowców jest również zdania, że bardzo ważną kwestią jest zapewnienie jak najbardziej naturalnego pożywienia, dzięki czemu zwierzęta sa znacznie zdrowsze.
Znaczenie kukurydzy w żywieniu zwierząt
Kukurydza od bardzo dawna stosowana jest jako jeden z produktów, wykorzystywanych powszechnie w żywieniu zwierząt hodowlanych różnych ras. Jest źródłem bardzo wielu witamin i niezbędnych składników odżywczych, a ponadto koszty związane z zastosowaniem kukurydzy w żywieniu często są znacznie niższe, niż przy wykorzystaniu innych produktów. Kukurydza może być stosowana w bardzo różnorodnych formach, co także jest niewątpliwym plusem jej stosowania. Kukurydza jest bowiem postrzegana jako jedno z najbardziej energetycznych zbóż, uprawianych w naszym kraju. Jest ono w stanie bowiem dostarczyć znacznie więcej energii niż inne zboża czy ich mieszanki. Ponadto nie można pominąć również tego, iż kukurydza zaliczana jest do pokarmu lekkostrawnego, co powoduje że zwierzęta po jej przyjmowaniu nie mają problemów zdrowotnych. Dlatego też może być wykorzystywana jako pasza zarówno dla starszych, jak i dla młodszych zwierząt.
Formy kukurydzy jako paszy
Kukurydza może być stosowana zarówno jako surowe ziarna, ale również jako kiszonka czy w formie mielonej. Mielona kukurydza może być produktem wytwarzanym z suszonych ziaren, ale również z tych zakiszonych. To, która forma kukurydzy zostanie zastosowana, zależne jest przede wszystkim od wieku i rasy zwierzęcia. Śruta kukurydziana, jak bywa nazywana kukurydza mielona z suszonych ziaren niezwykle często stosowana jest w żywieniu ptactwa, przede wszystkim kur. Bogata w witaminy i inne składniki odżywcze, dostarcza im jednocześnie również odpowiedniej dawki energii. Co więcej, może stanowić nawet 80 procent całego pożywienia kur, zapewniając im zbilansowaną i dopasowaną do ich potrzeb dietę. Kukurydza mielona jest również często stosowana w żywieniu bydła. Tutaj jednak znacznie lepiej sprawdza się ta wykonana z kiszonych wcześniej ziaren. Bywa nazywana gniecioną. Bardzo często taka właśnie kukurydza jest zalecana ze względu na fakt, że jest o wiele lepiej trawiona przez zwierzęta, a co za tym idzie, nie powoduje zbyt wielu problemów zdrowotnych.
Obecnie kukurydza wciąż jest powszechnie stosowana, nie tylko jako samodzielny pokarm ale również w bardzo wielu mieszankach żywieniowych. Bez problemu można więc zapewnić zwierzętom odpowiednio zbilansowaną i zapewniającą właściwy wzrost i rozwój karmę. Zwierzęta nie tylko mają zapewnioną dobrą karmę, ale również koszty związane z ich żywieniem nie są zbyt wygórowane, co dla hodowców jest dobrym znakiem.