Bolonia – cudowne miasto w północnych Włoszech

Dlaczego to miejsce jest wyjątkowe

Bolonia to piękne włoskie miasto położone w północnej części tego kraju. Będące stolicą regionu Emilia-Romania. Miasta potocznie nazywane jest „la Grassa”, co po włosku znaczy tłusta. Ma to swoje przyczyny w regionalnej kalorycznej kuchni. Najsłynniejszym daniem którego słowa, którego sława „rozlała się” na cały świat jest spaghetti bolognese. Znanymi potrawami również są pierożki tortellini oraz szynka crudo.

Słynne postacie

Z Bolonii wywodzą / wywodzili się tacy znani ludzie jak: Św. Katarzyna z Bolonii (będąca patronką miasta), 3 papieży: Benedykt XIV, Honoriusz II i Lucjusz II, jak również sławni niegdyś piłkarze Gianluca Pagliuca czy Christian Vieri.

Bolonia co zobaczyć?

Miejscem, którego żaden turysta zwiedzający nie powinien, sobie odpuścić jest Bazylika Santa Stefane. Nie jest to właściwie jedna świątynia, a ich kompleks nazywane Sette Chiese co znaczy siedem kościołów. Jest to wizytówka architektury romańskiej znajdującej się w mieście. Odwiedzając Bolonie siłą rzeczy, musimy w końcu trafić na Piazza Maggiore, którego jest bolońskim odpowiednikiem polskiego rynku miasta. Znajduje się na nim gigantyczna Bazylika San Petroni, którą w czasach gdy planowano jej budowę, miała zostać największym kościołem świata. Na „rynku” znajdują się, także rzeźba Neptuna i ratusz Palazzo del Comune. Kolejnymi wartymi zwiedzenia miejscami są: Muzeum historii Bolonii i Via dell’Indipendenza. Pierwsze z nich posiada wiele eksponatów związanych z epoką Średniowiecza. Sale interaktywne są znakomicie przystosowane do kreatywnej edukacji najmłodszych. Drugie z nich za to, to odpowiednie miejsce do zrobienia fajnych i oryginalnych zakupów. Najlepszym czasem na to jest weekend. Ostatnią z czołowych atrakcji, którą chciałbym wymienić, jest obejrzenie wież Asinelli i Garisenda, które są dwiema najbardziej reprezentatywnymi wieżami miasta. Na pierwszą z nich, mierzącą ok. 100 metrów, można wejść i podziwiać to wyjątkowe, włoskie miasto.