Jak dbać o swoje płyty winylowe?

Nie ma nic lepszego niż chodzenie na pchle targi w celu zdobycia używanych płyt winylowych. Po powrocie do domu nie możesz się doczekać, aby wypróbować swoje znaleziska na starym gramofonie. Jakość dźwięku pozostawia jednak wiele do życzenia, ale nie wyrzucajcie ich jeszcze do śmieci! Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby dać swoim płytom winylowym drugie życie!

Czyszczenie płyt winylowych.

Kurz osiada w sposób naturalny na płytach winylowych po wyjęciu ich z antystatycznego etui. Szczotka z włókna węglowego lub ściereczka antystatyczna mogą być używane na sucho, lub w połączeniu ze środkiem czyszczącym, takim jak roztwór wody z mydłem. Uwaga: Czyszczenie należy przeprowadzać zgodnie z kierunkiem odczytu i rowka! Nie wycieraj płyt winylowych, ale susz je w pozycji pionowej.

Gramofon i kurz.

Twój gramofon również zasługuje na dobre czyszczenie od czasu do czasu. Szmatka może zrobić sztuczkę, ale osłona przeciwpyłowa byłaby bardziej skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem. Pokrowiec z tkaniny jest bardziej przystępną alternatywą.

Wkładka.

Wkładka jest istotną częścią gramofonu, a czyszczenie rysika (zwanego również diamentem) jest niezbędne do utrzymania wysokiej jakości odsłuchu. Należy pamiętać, że informacje audio znajdują się po bokach rowka, a nie na spodzie. Średnia żywotność wkładu wynosi około 500 godzin; wkład wyższej jakości będzie działał dwa do czterech razy dłużej. Jeśli znalazłeś stary gramofon na strychu u swoich rodziców, zaleca się wymianę ogniwa. Uwaga: zużyte ogniwo może poważnie uszkodzić płyty winylowe!

Diament sferyczny czy eliptyczny?

Istnieją dwie główne grupy przetworników: diamenty sferyczne i eliptyczne. Diamenty sferyczne oferują większą powierzchnię styku z płytą, zmniejszając jej zużycie. Idealny dla DJ-ów! Z kolei końcówki eliptyczne oferują bardziej wyrafinowane brzmienie. Większość audiofilów zwraca się w ich stronę.

Podsumowanie.

Nie ulega wątpliwości, że dobra para głośników i wysokiej jakości gramofon — ewentualnie w połączeniu ze wzmacniaczem — znacznie poprawią ogólną jakość dźwięku z płyt winylowych. A teraz, gdy wiesz już więcej o pielęgnacji płyt winylowych, nie masz wymówki, aby nie zacząć. Zabierz się do pracy i ciesz się pełnią barw swojej muzyki!