Góry dla każdego

Usłyszałeś od znajomych, że spędzili ostatnio weekend w górach i byli wręcz zachwyceni. Chciałbyś sam spróbować, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, czym powinieneś się kierować przy wyborze gór na pierwszy raz? Jakie szlaki w Polsce są przeznaczone dla początkujących? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to ten artykuł jest przeznaczony dla Ciebie.

Jak się przygotować?

Jeżeli jesteś typowym kanapowcem, warto przed wyruszeniem w góry zadbać o swoją kondycję. Niekoniecznie trzeba wykonywać codziennie kilkugodzinne treningi, które prawdopodobnie zrobią więcej szkody niż pożytku. Na początek wystarczą zwykłe spacery. Wybranie roweru zamiast jazdy samochodem czy środkami komunikacji miejskiej będzie miało odpowiednie korzyści dla Twojej kondycji. Nawet wejście po schodach zamiast wjechania windą będzie działało na plus.

Czym kierować się przy wyborze gór?

Jako początkujący powinieneś wybrać niskie i niezbyt strome góry. Na szczyty typu Rysy przyjdzie jeszcze czas. Warto przy wyborze szlaku zwracać uwagę, jaka jest różnica wysokości między najniższym a najwyższym punktem trasy. Przy trasach zwykle jest zapisany orientacyjny czas przejścia, jednak należy pamiętać, że jako osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z górami, ten czas może być dłuższy.

Dwie wyprawy górskie dla początkujących, od których warto zacząć chodzenie po górach

Pierwsza trasa jest położona w Karkonoszach. Rozpoczyna się w Karpaczu nieopodal Świątyni Wang. Stamtąd idziemy do położonego nad Małym Stawem schroniska Samotnia i wracamy tą samą drogą. Długość trasy w obie strony to niecałe 9 km, suma przewyższeń wynosi 320 metrów, a czas potrzebny do pokonania szlaku to niecałe 3 godziny. Druga znajduje się w Tatrach i biegnie przez następujące miejsca: Dolina Strążyska – Droga pod Reglami – Dolina Białego – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska Długość tej trasy to ponad 9 km, natomiast suma podejść to 570 metrów. Przejście tej trasy powinno zająć około 3 godzin.
Teraz już wiesz, co powinieneś zrobić, zanim wyjedziesz w góry, a także czym się kierować przy wyborze tras górskich. Na przykładzie tras podanych w artykule można znaleźć takie o podobnych parametrach.